Фініки можна віднести до їжі довгожителів: вони мають багатющий склад із вітамінів та жирних кислот. Тисячоліттями плоди надзвичайно цінувалися у жителів Африки та Близького Сходу. Вважалося, що вони мають усі необхідні для людини речовини. Їх брали у тривалі походи та навіть робили із них вино. У Стародавньому Єгипті фініки зображалися на стінах гробниць.
У якому вигляді споживають фініки
Унікальність фініків полягає в їхніх неперевершеному смаку та користі. Плоди легко замінять собою солодощі, оскільки місять багато природного цукру. Смак солодкий, медовий, трохи кислуватий. Їх споживають часто сушеними, але також вони їстівні й у свіжому вигляді. Свіжі фініки заморожують та відправляють у такому вигляді. При цьому, вони абсолютно не втрачають ні смак, ні властивості, ні речовини.
Найлегший спосіб споживання – як самостійний смаколик до чаю або ж перекус. Шкірку знімати не потрібно, вона їстівна й містить у собі максимальну концентрацію поживних елементів. Але перед вживанням їх слід помити. Вони інколи обробляються спеціальними речовинами, які подовжують термін придатності. Всередині є кісточка, тому їсти варто обережно.
Сушені та свіжі плоди широко використовують у кулінарії. Вони можуть замінити інші види сухофруктів та цукатів. Їх додають у десерти та випічку, начиняють горіхами та заливають шоколадом. Також їх застосовують в приготуванні страв з м'яса та салатів. Чудовий смак матиме качка з фініками (замість чорносливу). Крім того, фрукт входить у склад соусів, йогуртів, молочних продуктів, спецій, особливих сортів алкоголю.
Користь від щоденного споживання фініків
Плоди багаті на вітаміни, мінерали та жири. Калорійність – 280 ккал на 100 грамів. У сушених фініках трохи вищий показник – 285 ккал.
Вміст макроелементів на 100 г:
свіжі фініки мають білків – 2 г, жирів – 0,5г, вуглеводів – 65 г, воду – 21 г;
у сушених смаколиків буде білків – 2 г, жирів – 1 г, вуглеводів – 65 г, води – 20 г.
Калію у фрукті достатньо – 648 мг. Це дуже важливо для серця. Також у склад входять магній, залізо, марганець, сіра, фосфор, натрій, цинк, йод, мідь, кальцій та інші елементи. Фініки – справжня вітамінна скарбниця. Вони багаті на вітаміни Е, С, А, К, групу вітамінів В, фолієву кислоту. Такий склад надає максимальну користь організму при регулярному споживанні. Про що йде мова:
нормалізація ШКТ;
зміцнення нервової системи;
підтримання гарного стану нігтів та волосся;
позитивний вплив на серце та м'язи;
зміцнення кісток;
покращення роботи мозку;
зміцнення імунної системи;
поліпшення роботи серцево-судинної системи;
покращення складу крові;
нормалізація загального стану та збільшення сил.
При відсутності діабету та ожиріння добова норма - до семи штук фініків, якщо королівський сорт – чотири.
Отже, фініки – це суперфуд, що здатна підняти імунітет та покращити здоров'я людини та підвищити її настрій. З легкістю замінять десерти й стануть корисним перекусом.